Ako sumnjate da vaše dijete ima vodene kozice, o tome obavijestite djetetovog ljekara. Kad je bolest vodenih kozica potvrđena, izuzetno je važno da o tome obavijestite osoblje u vrtiću ili školi, a dijete zadržite kod kuće još najmanje pet dana nakon izbijanja zadnjih mjehurića; naime, dijete je do tada zarazno.
Kod vodenih kozica ljekari uveliko preporučuju tuširanje mlakom vodom 2 do 3 puta na dan. Tako će se koža donekle rashladiti i posljedično će se smanjiti osjećaj svrbeža. Nakon tuširanja peškirom samo nježno upijte kapljice vode s kože da ne biste probušili mjehuriće i izazvali ožiljke.
Kupanje i namakanje u vodi se ne preporučuju.
Osobito pazite kod njege dječije guze ako je dijete još u pelenama. Dodatna vlaga pospješuje razmnožavanje bakterija i usporava sušenje mjehurića.
Iako vodene kozice obično prođu bez posebnosti, ipak postoji određeni stepen rizika da se bolest zakomplikuje. Najčešća je bakterijska infekcija kože i potkožnog tkiva. Osim crvene, bolne i na dodir toplije kože kod djeteta se mogu javiti i drugi znaci bakterijske infekcije: povišena tjelesna temperatura, loše raspoloženje, glavobolja i gubitak apetita.
Ako primijetite bilo koji od ovih znakova, ne čekajte, nego se što prije obratite djetetovom ljekaru:
Bolove ili loše raspoloženje nikako NE smijete ublažavati lijekovima na osnovu acetilsalicilne kiseline jer njena upotreba za vrijeme prebolijevanja vodenih kozica može izazvati Reyev sindrom, koji ima negativne posljedice na mozak i jetru.