Kod djece vodene kozice obično započinju povišenom tjelesnom temperaturom, blagom glavoboljom, odnosno simptomima sličnim gripi koji traju od tri do četiri dana. Nakon toga slijedi karakterističan osip poput mjehurića praćen svrbežom. Mjehurići su napunjeni bistrom tekućinom.
Vodene kozice, kozice ili varičele jako su zarazna i po cijelome svijetu raširena virusna bolest. Uzročnik je vodenih kozica virus herpesa Varicella zoster. Taj se izuzetno zarazan virus prenosi neposrednim kontaktom ili kapljično.
Da, dijete s vodenim kozicama mora se zadržavati kod kuće jer je virus izuzetno zarazan i može biti jako opasan za trudnice i osobe s oslabljenim imunitetom.
Bolesnik je zarazan već dva dana prije pojave osipa i još pet dana nakon posljednjeg izbijanja osipa.
Ako sumnjate da vaše dijete ima vodene kozice, o tome obavijestite djetetovog ljekara. On će vam sam reći u kojoj fazi bolesti možete doći s djetetom da ljekar potvrdi bolest.
Ako primijetite bilo koji od ovih znakova, ne čekajte, nego se što prije obratite djetetovom ljekaru:
Postoji mali postotak ljudi kod kojih se vodene kozice ipak mogu ponoviti.
Za vodene kozice postoji vakcina i u nekim zemljama vakcinisanje protiv kozica čak je obavezno. Mogu se vakcinisati i djeca i odrasli. Vakcina sadrži žive i oslabljene viruse Varicella zoster. Za zaštitu se preporučuju dvije doze vakcine u razmaku od 4 do 8 sedmica.
Kod vodenih kozica ljekari uveliko preporučuju tuširanje mlakom vodom 2 do 3 puta na dan. Tako će se koža donekle rashladiti i posljedično će se smanjiti osjećaj svrbeža. Nakon tuširanja peškirom samo nježno upijte kapljice vode s kože da ne biste probušili mjehuriće i izazvali ožiljke. Kupanje i namakanje u vodi se ne preporučuju.
Vodene kozice vrlo su opasne za trudnice, osobito u prvom tromjesečju kada virus prenesen na fetus može izazvati ozbiljna oštećenja fetusa ili čak prekid trudnoće.
Najčešća je tegoba kod vodenih kozica češkanje, koje može izazvati dodatne komplikacije ili trajne ožiljke, stoga je liječenje usmjereno prvenstveno u sprečavanje svrbeža.
PoxClin® pjena za hlađenje sadrži kompleks 2QR, patentirani inhibitor bakterija koji je izoliran iz biljke Aloe barbedensis. 2QR onemogućuje bakterije stvaranjem fizičke prepreke između bakterija i kože. Tako sprečava da se bakterije na koži razmnože i izazovu bakterijsku infekciju. Smanjenjem mogućnosti infekcije PoxClin® pjena za hlađenje omogućava prirodni proces zarastanja i pomaže spriječiti ožiljke koji mogu nastati zbog češkanja.
Upotreba pjene za hlađenje PoxClin® savjetuje se od 6. mjeseca života nadalje.
PoxClin® pjenu za hlađenje mogu upotrebljavati i djeca i odrasli.
PoxClin® pjenu za hlađenje preporučuje se nanijeti barem tri puta na dan, odnosno svaki put kad treba ublažiti simptome.
Pjenu ne treba jako utrljavati u kožu jer bi to moglo biti bolno za bolesnika, a osim toga mjehurići bi mogli popucati. PoxClin® pjena za hlađenje iznimno je lagana i nježno se nanosi na površinu kože. Nakon nekoliko minuta sama će prodrijeti u kožu, a dio nje će ishlapiti; to hlapljenje uzrokuje dodatan efekat hlađenja.
Upravo zato što je u obliku pjene PoxClin® je primjeren i za nanošenje na veće površine.
PoxClin® pjenu za hlađenje možete nanijeti na lice i tijelo. Nije međutim primjerena za ublažavanje svrbeža na sluznici.
PoxClin® pjena za hlađenje dostupna je u svim apotekama.